تاریخچه چای در ایران

ابتدا مصرف چای در میان قبایل چین مرسوم گشته وتاریخ دقیقی برای مصرف چای در ایران را نمی توان مشخص نمود لیکن براساس نوشته های بجا مانده از مورخین و محققین و سفرنامه ها ، مصرف چای در ایران از اواخر قرن پانزدهم و آغاز قرن شانزدهم شروع و شخصی به نام حاج محمد گیلانی ، تاجر ایرانی ، اطلاعات اولیه مربوط به چای و طریقه مصرف آن را از چین به اروپا برده است .

ایرانیان قبل از اسلام همانند سایر مردم دنیا از نوشیدنیهای متداول آن زمان استفاده می نمودند

لیکن پس از ورود اسلام و به دلیل عدم مشروعیت آنها ، نوشیدن قهوه را جایگزین نمودند . به دلیل دوری از مراکز تولید و شرایط نامساعد حمل ونقل و تجارت آن از یک طرف و نزدیکی تجارت ایران با چین و راههای ارتباطی مطمئن مثل جاده ابریشم از طرف دیگر باعث جایگزینی چای به جای قهوه گردید .

مصرف چای در ایران با وارداتی که از طریق شمال (کشورچین) و از طریق جنوب (کشورهند ) انجام می گرفت تامین می شد . در سال ۱۲۶۱ هـ . ش ، شخصی به نام حاج محمد اصفهانی کشت چای در ایران را آغاز نمود ولی به عللی رونق و توسعه نیافت تا در سال ۱۲۷۹ هـ ش ، بار دیگر با تلاش و احتمام محمد میرزای چایکار ملقب به کاشف السلطنه که ژنرال کنسول ایران در هندوستان بود ، آغاز گردید . او با این دیدگاه که مقدار زیادی ارز برای واردات چای صرف میگردد و تولید چای می تواند یکی از منابع عظیم برای رونق اقتصادی کشور باشد اقدام به کشت چای نمود .

کاشف السلطنه در هندوستان با وجود اینکه دولت هند از یادگیری فنون چایکاری برای اتباع خارجی شدیداٌ ممانعت بعمل می آورد ، توانست فنون کشت و تولید چای را بیاموزد و با مطالعه و بررسی شرایط آب و هوایی ایران و مشابهت آب و هوای شمال کشور با کشور هندوستان طی فداکاری و زحمات فراوان ، تعداد زیادی بذر و سه هزار اصله نهال را با شرایط حمل ونقل آن زمان که گاری و درشکه بوده ، به ایران انتقال داد و اقدام به احداث باغ چای در لاهیجان و کلارآباد نمود (سال ۱۲۷۹ هـ . ش) این عمل او مورد مخالفت عده کثیری که از جانب برخی محافل تحریک می شدند قرار گرفت و حتی در بعضی از موارد منجر به کندن نهالها و ویران کردن باغات شد .

ضمناً چون بهره برداری از باغات چای پس از پنج سال از غرس نهال دو ساله آغاز می شود و کشاورزان در آن زمان نیز آشنایی کافی در امور کاشت ، داشت و برداشت نداشتند لذا علاقه و تمایل به کشت چای نشان نمی دادند اما کاشف السلطنه با تحمل مرارت های زیاد و رویارویی با موانع مادی و مشکلات اجتماعی شرایط گسترش احداث باغهای چای در واحد سطح را فراهم کرد و با ایجاد انگیزه ، زمینه علاقمندی کشاورزان به کشت چای را بوجود آورد .

نخستین بار تعدادی از کشاورزان در حومه شهر لاهیجان (چارخانه سر) کشت چای را آغاز کردند و به تدریج در سایر نقاط استان گیلان گسترش یافت بطوریکه در سال ۱۳۱۹ مساحت باغات چای به ۶۰۰ هکتار رسید . روند توسعه تدریجاً ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۳۷ دولت ایران اقدام به تأسیس سازمان چای کشور نمود تا کشاورزان چایکار و صاحبان صنعت چایسازی را تحت حمایت قرار دهد . در حال حاضر سطح زیر کشت چای حدود ۳۲۰۰۰ هکتار می باشد که در بیش از ۹۰۰ قریه در شهرهای صومعه سرا ، فومن ، شفت ، رشت ، لاهیجان ، آستانه اشرفیه ، سیاهکل ، لنگرود ، رودسر و املش در استان گیلان و شهرهای رامسر و تنکابن تا حوالی چالوس در استان مازندران به طول حدود ۲۰۰ کیلومتر بصورت نامنظم و مجزا با فواصل کم و زیاد و دور و نزدیک با جاده اصلی بصورت پراکنده قرار گرفته و هم اکنون حدود ۶۰۰۰۰ خانوار در کشت و کار این محصول اشتغال دارند .

منبع : سازمان چای کشور

5 thoughts on “تاریخچه چای در ایران”

 1. باسلام
  تنها مشکل چای گیلان ( گیل چای )پخش نکردن چای های خوب وزیبا در فروشگاه ها است .
  ما درحومه تهران هستیم ولی یک دانه از انواع چای گیل چای گیلان در فروشگاه ها نیست که ما از چای
  زیباو طعم خوش و انرژی زا ی گیلان استفاده کنیم .
  چرا باید چای های خارجی بی کیفیت وافزودنی دار بی مزه در هرفروشگاهی بی حد واندازه باشد ولی
  بهترین چای جهان چای شمال گیلان حتی یک عدد ۵۰۰گرمی هم برای ما نباشد .
  تنها عامل استفاده نکردن چای ایرانی نرساندن چای های گیلان به
  فروشگاه ها و دست مردم است . شما خود تان قضاوت کنید مردم چطور چای زیبای گیل چای
  را بدون اینکه در فروشگاه ها باشد استفاده کنند.
  چای گیل چای شمال را در همه فروشگاه ها ی کشور عرضه کنید تا مردم بتوانند بدون هیچ مشکلی
  از بهترین چای دنیا استفاده کنند.

  1. با سلام ، امیدواریم با حمایت و تبلیغ هموطنانی چون شما ، چای ایرانی به جایگاه خوبی دست یابد و مورد استقبال بیشتر مردم و فروشگاه ها قرارگیرد

 2. باعرض سلام و احترام .
  چای شمال بی نظیرهستش وخوش طعم و خستگی روازتن ادم بیرون می اورد. چای گیل چای را ما
  گرفتیم خالص وبدون اسانس بودواصلا رنگش
  تغییرنکردوبی نظیربود. درمقایسه با چای های
  خارجی که ما مصرف کرده بودیم بایدبگوییم که چای های خارجی اصلا چای نیستندبک چیزی درست کردند جزضررچیزدیگه ای نداره و درواقع سرطان زا
  هستند.
  ما وقتی چای خالص گیل تی راگرفتیم تازه به چای ایرانی افتخارکردیم وبه خاطراینکه چای سلامتی هستش ازخداخواستیم که به تولیدکنندگانش طول عمرزیاددهدوهرخیروبرکت وسعادتی دردنیا هست
  خدابهشون بده و همبشه خدابهشون سلامتی بده و
  همیشه یارویاورشون خداباشه و اونهارو برای ما موفق کنه تا ماهمیشه بهشون وچای شمالشون افتخارکنیم .

 3. سلام علیکم
  چرادرشبکه های اجتماعی مثل پیامرسانهای ایرانی
  مثل سروش و بله بانک ملی کانال ندارید .
  بهترین جا بنرای تبلیغ چای شما انجا
  می باشد .
  وبهترین جا برای اطلاع رسانی هستش .
  واینطوری ۱۷میلیون کاربر میتوانند از چای ایرانی دسترسی داشته باشندولی بدون حضورتون
  نمی توانند .
  مخصوصا برای کسانی که واقعا از فر وشگاه شما بی اطلاع هستند ودسترسی ندارند.
  ما خودمون درموردچندتا محصول ایرانی که هیچگونه دسترسی نداشتیم از پیامرسانان ایرانی سروش /
  ایتا / بله /درقسمت فروشگاه دیدیم و بعدعضوشدیم و بعدش هم خریداری کردیم .
  وخواستیم تجربه خوب خودمون به شما بگویبم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *